Alternativní text k logu

O projektu JM80

Úvod

Projekt JM80 se rodí postupně. První myšlenka na jeho realizaci vznikla v únoru 2009. V hlavách Jiřího Hory a Petra Procházky v automobilu po cestě do Prahy kdesi u Lovosic. V den, kdy pan Masopust slavil 78. narozeniny. Dnes (prosinec 2010) se blížíme k datu, kdy celý fotbalový národ společně popřeje Josefu Masopustovi k jeho 80. narozeninám, které oslaví 9.2.2011. Připomeneme si, že čest, férová hra, úcta ke spoluhráčům, protihráčům, divákům i všem dalším aktérům sportovního zápolení má své místo i v dnešní době. V archívech, knihách a časopisech, které máme dnes k dispozici všichni hovoří o tom, jak velkým hráčem Josef Masopust byl. Je třeba zdůraznit, že všechny vlastnosti, které ho zdobily na hřišti si přenesl i do občanského života. Ve své době byl hráčem světové extratřídy, důkazem čehož byly jeho nominace do týmů světa a Evropy. Bezesporu patří do elitní společnosti nejzářivějších sportovních osobností naší nejen sportovní historie. Spoluorganizátorem projektu je Českomoravský fotbalový svaz v čele s jeho předsedou JUDr. Ivanem Haškem a generálním sekretářem Mgr. Rudolfem Řepkou.

 

Projekt JM80

Projekt samotný je složen z celé řady několika na sobě nezávislých událostí, které společně tvoří jeho obsah:

 • Gratulační večer v hotelu Ambassador - Zlatá Husa
 • Účast Josefa Masopusta na vyhlášení ankety Fotbalista roku 2010
 • Výstava v Národním muzeu
 • Akce Legendy 2011
 • Odhalení sochy Josefa Masopusta
 • Speciální vydání Sport magazínu s datem vydání 4.2.2011, věnovaný Josefu Masopustovi
 • Audiokniha povídek s pracovním názvem Povídky z prvního a druhého poločasu
 • Vydání kalendáře Josef Masopust 2011
 • Reedice knihy o Josefu Masopustovi Fotbal jménem Masopust autora PhDr. Petra Feldsteina
 • Gratulace na stadionech, kde Josef Masopust zanechal stopu
 • Dokumentární film o Josefu Masopustovi

Gratulační večer v hotelu Ambassador - Zlatá Husa

Klub přátel společně s ČMFS a Nadací fotbalových internacionálů připravuje gratulační večer, který se uskuteční 4.2.2011. Hlavním partnerem večera je CTS Group. Mezi pozvanými jsou členové rodiny, přátelé, spoluhráči i protihráči z fotbalových trávníků, významné osobnosti sportovního, společenského a kulturního života. Večer se uskuteční v prostorách hotelu Ambassador - Zlatá Husa v Praze. Začátek je plánován na 18.00.

Účast na vyhlášení ankety Fotbalista roku 2010

Josef Masopust svou přítomností obohatí vyhlášení tradiční ankety Fotbalista roku 2010, jejíž letošní vyhlášení se koná ve Stavovském divadle. Přímý přenos z této akce bude vysílat ČT1 ve 20.00 7.2.2011. Celý večer je zajišťován prostřednictvím marketingové agentury STES.

Na večer ve Stavovském divadle, který bude tematicky věnován legendám našeho fotbalu, a kde proběhne druhá část gratulací Josefu Masopustovi k jeho 80. narozeninám, jsou pozváni i veličiny světového fotbalu Eusebio a Uwe Seeler. Oba pozvání ČMFS a KPJM přijali.

Věříme, že příjezd Uwe Seelera nezkomplikuje rekonvalescence po nedávné operaci a že mu zdravotní stav příjezd umožní. Definitivní potvrzení máme obdržet v příštích dnech. Uwe Seeler svůj zájem přijet potvrdil na listopadovém osobním setkání s Josefem Masopustem v Hamburku. Setkání obou legend připravil KPJM. Uwe Seeler bude v Praze hostem KPJM.

Eusebio potvrdil přijetí pozvání před několika dny v rámci probíhající komunikace mezi gen. sekretářem ČMFS Rudolfem Řepkou. V současné době probíhá organizační upřesnění jeho pobytu. Eusebio s doprovodem bude v Praze hostem KPJM a kromě účasti na Fotbalistovi roku 2010. Absolvuje i privátní setkání s Josefem Masopustem a jeho hosty. Obě celebrity budou v Praze pobývat v hotelu Ambassador – Zlatá Husa.

Bonbónkem pak bude plánované setkání dvou českých Zlatých míčů – Josefa Masopusta a Pavla Nedvěda, který taktéž přislíbil účast.

Před samotným večerem pogratuluje Josefu Masopustovi k osmdesátinám i národní tým.

Výstava v Národním muzeu

Národní muzeum ve spolupráci s Klubem přátel Josefa Masopusta a Českomoravským fotbalovým svazem připravuje výstavu s pracovním názvem Josef Masopsut a jeho éra. Výstava  je připravována v Historickém muzeu pracovníky oddělení Novodobých českých dějin. Údaje o personálním zajištění výstavního týmu naleznete v sekci Lidé v projektu.

Výstava začne v druhém týdnu března 2011 a bude pokračovat do června 2011. Výstava bude na pozadí kariéry Josefa Masopusta mapovat také nejen fotbalovou éru, během níž pan Masopust žil a hrál fotbal.

Charakteristiku a obsah nejlépe vystihuje text PhDr. Petra Feldsteina: "Není to příběh románového hrdiny, který prošel mnoha životními peripetiemi a byl jednou dole, jednou zase nahoře, i když i u Josefa Masopusta tomu občas také tak bylo. Jeho život spíš připomíná pohádku. Nejstarší kluk ze šesti dětí v rodině mosteckého horníka se stal jedním z nejznámějších hráčů své doby. Na samém sklonku minulého, tak výrazně ohraničeného věku, v době mnoha bilancování, dostal Josef Masopust krátce před svými sedmdesátinami, které oslavil 9. února roku 2001, na základě výsledků dvou anket, dva trochu předčasné dárky. Vlastně si je svými nezapomenutelnými výkony dal sám. Více než třicet let potom, co odešel ze zeleného trávníku, byl vyhlášen českou fotbalovou osobností století a potom i českým fotbalistou století. V zemi, která zrodila tolik vynikajících hráčů, jsou to ocenění maximální a určitě ne náhodná. Nikdy přitom nezapomněl, že se narodil do velmi skromných, ne právě záviděníhodných poměrů. Při úspěších, kterých na fotbalovém hřišti dosáhl, zůstal obyčejným, poctivým a vlastně nenápadným člověkem. Nikdy nikomu neublížil, a nepovyšoval se, i když slávy, pochopitelně z obou jejích stran, líce i rubu, si užil víc než dost.Lidsky i fotbalově vyrůstal, tak jako celá jeho generace, v období padesátých let. Ač byl původně srdcem slávista, osud ho dovedl na půldruhého desetiletí do oddílu pražské Dukly, mužstva, kterému mnozí říkali režimní. A když se to tak vezme, bylo na tom hodně pravdy. Rozdal však v jeho typickém červenožlutém dresu, stejně tak jako reprezentant Československa, tolik fotbalové radosti, že by to vydalo na několik vydařených kariér.Na hřišti i mimo ně byl vždycky sám sebou. Tribuny mohly sledovat, s míčem i bez míče, skutečnou osobnost. Velkého stratéga nevysoké postavy, tvořivého a zároveň pilného, silami hýřícího hráče, který po třicítce dozrál ve hvězdu první velikosti. Takovou, jaká se na fotbalovém nebi objeví jenom jednou za čas a na kterou je, když zasvítí, v každé době fotbalový národ pyšný".

O spolupořadatelství výstavy byla podepsána třístranná smlouva mezi ČMFS, KPJM a NM.

 

Akce Legendy 2011

V červnu proběhne v Praze tradiční event Legendy 2011, který pořadatelé připravují v každém lichém roce. Letošní ročník bude již třetím v pořadí. Akce je připravována ve spolupráci s partnerskou agenturou EURO EVENTS . Turnaj pražských celků Sparty, Slavie, Dukly a Bohemians obohatí utkání Výběru Evropy organizace European  Former Football Players Association (EFPA) a bývalých hráčů národního týmu České republiky, kteří nastoupí pod hlavičkou české  odnože Asociace bývalých profesionálních fotbalových hráčů ČR (CFPA). Josef Masopust, jako čestný předseda  organizace CFPA, provede čestný výkop tohoto utkání. Místo a datum konání je v současné době předmětem jednání. Jedná se o datu 18.6.2011.

Socha Josefa Masopusta

Akademický sochař Josef Nálepa ve svém ateliéru pracuje na realizaci sochy Josefa Masopusta, která bude slavnostně představena na gratulačním večeru, následně bude součástí výstavy v Národním muzeu a nakonec bude usazena v květnu či červnu 2011 před stadionem Na Julisce, v Praze 6. Socha bude první sochou fotbalisty na našem území a je správné, že to bude socha věnovaná Josefu Masopustovi. KPJM si považuje za čest, že se může podílet na přípravě tohoto díla. Duchovními otci sochy jsou pánové Milan Vopička a Petr Voženílek. V současné době probíhají dokončovací práce na soše. Zároveň finišuje příprava smluvní dokumentace mezi rozhodujícími partnery, tj. KPJM o.s.FK DUKLA Praha a.s. o spoluvlastnictví vznikajícího díla.

Speciální vydání Sport magazínu s datem vydání 4.2.2011, věnovaný Josefu Masopustovi

Redakce Sport magazínu spolu s redaktory deníku Sport připravuje rozsáhlý materiál o životě Josefa Masopusta, o jeho fotbalové kariéře, rodině a o všem dalším, co zajímá čtenáře. Na přípravě spolupracuje tým redaktorů, takže se jistě méme na co těšit. Magazín bude doplněn řadou fotografií z archívu Klubu přátel Josefa Masopusta.

Audiokniha s pracovním názvem "Josef Masopust - povídky z prvního a druhého poločasu"

Ve spolupráci s hudebním vydavatelstvím Tympanum bude vydáno audio CD (audiokniha) v režii Jana Jiráně. Obsahem budou čtené ukázky či celé povídky autorů Oty Pavla a Petra Feldsteina v podání hereckých osobností Vladimíra Brabce, Ivana Trojana, Davida Novotného a Michala Pavlaty. Název je v tuto chvíli v jednání. Favoritem je název Josef Masopust - povídky z prvního a druhého poločasu. I Vy se můžete prostřednictvím formuláře připojit do diskuse a přidat své náměty k názvu tohoto díla. V současné době již natáčení bylo dokončeno a probíhají závěrečné práce ve studiu.

Reedice knihy o Josefu Masopustovi

Ve spolupráci se spisovatelem PhDr. Petrem Feldsteinem bude vydána reedice knihy Fotbal jménem Masopust, doplněna o nové texty a fotografie. Kniha je uceleným životopisem Josefa Masopusta a je v tomto směru nejhodnotnějším zdrojem informací o Josefu Masopustovi. Reedice bude v porovnání s prvním vydáním autorem přepracována a doplněna o nové kapitoly z posledních let života Josefa Masopusta a to včetně zachycení oslav 80. narozenin.

Dokumentární film

Ve spolupráci s Redakcí sportu České televize probíhá natáčení dokumentárního filmu,  který mapuje život Josefa Masopusta. Štáb je tvořen režisérem Jozefem Horalem, scenáristou Petrem Feldsteinem a kameramanem Miroslavem Čvorsjukem. Prochází místa, kde Josef Masopust zanechal otisk své kopačky. Autoři nahlédli i do soukromí. Součástí filmu je setkání s jedním ze slavných soupeřů, kterého s Josefem pojí dodnes velké přátelství, Uwe Seelerem. Ve filmu se objeví, pokud vše poběží podle připraveného scénáře, i další veličiny světového fotbalu. Do této chvíle štáb filmařů absolovoval 7 natáčecích dnů na různých místech v ČR a v Německu. Autorům se například podařilo zachytit jedinečnou atmosféru vánočního setkání spoluhráčů a dalších přátel Josefa Masopusta na Dukle. V dokumentu vystupují aktéři nejslavnějšího období naší fotbalové historie. Premiéra dokumentárního filmu se připravuje na květen letošního roku. O tvůrcích pořadu se dočtete v sekci Lidé v projektu.