Alternativní text k logu

Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Výstava v Národním muzeu bude zahájena již v pátek 11.3.

8. 3. 2011
logo_300_tisk

Výstava v Národním muzeu s názvem Fotbal jménem Masopust bude veřejnosti otevřena již tento pátek, 11.3. O den dříve, 10.3. proběhne v rámci výstavy vernisáž a tisková konference.

 

Výstava provede návštěvníka významnými okamžiky v hráčské i trenérské kariéře Josefa Masopusta, které budou představeny na pozadí obecnějších proměn československého sportu, k nimž patřila unifikace sportu podle sovětského vzoru (Státní výbor pro čs. tělovýchovu a sport, poté ČSTV) nebo zásahy komunistického režimu do fotbalových organizačních struktur (změna struktury soutěží či přejmenovávání klubů).

Podrobněji se výstava bude věnovat vrcholu Masopustovy kariéry na přelomu 50. a 60. let. Návštěvníkům nabídne možnost sledovat cestu československých fotbalistů na mistrovství světa v Chile v roce 1962 a na něm pak postup až do slavného finále s Brazílií, v němž Československo po vyrovnaném boji podlehlo 1:3.

Stranou nezůstane ani trenérská práce Josefa Masopusta, které se věnoval po ukončení hráčské kariéry: připomenuty budou klubové úspěchy, kterých dosáhl s Duklou Praha a Zbrojovkou Brno, funkce trenéra československé reprezentace v 80. letech i zahraniční angažmá v Belgii a Indonésii.

Dominantní místo na výstavě budou mít dva předměty: stříbrný pohár za druhé místo československé reprezentace na mistrovství světa v roce 1962, k jehož zisku Josef Masopust podstatnou měrou přispěl, a Zlatý míč, prestižní ocenění pro nejlepšího fotbalistu Evropy, které Josef Masopust získal bezprostředně po chilském mistrovství světa.

Prostřednictvím koláže z článků z dobového tisku se návštěvník bude moci seznámit také s domácí a zahraniční mediální publicitou Masopustových hráčských a trenérských úspěchů. Součástí výstavy bude rovněž projekce dokumentu České televize věnovaného Josefu Masopustovi a rozhlasový záznam finálového utkání na MS v Chile.

Osobnost Josefa Masopusta dokumentují osobní dary v podobě podepsaných dresů hráčů světové extratřídy - Pelého, Eusébia a rovněž zástupce současné generace Lionella Messiho.